Press "Enter" to skip to content

Séta Kármán Tódor utcájában

Komzsik Lajos barátunk személyes jelenlét helyett most is Zoomon tartotta meg előadását. Az első részében Kármán Tódor, a világhírű magyar mérnök és fizikus életét ismertette, aki már fiatalon kitűnt matematikai tehetségével, majd a Királyi József Műegyetemen és később Göttingenben tanult, ahol Ludwig Prandtl mentorálásával doktori címet szerzett. Kiemelkedő felfedezése a „Kármán-örvénysor” alapozta meg a hírnevét.

Aachenben professzorként dolgozott, majd az Egyesült Államokban a Caltech professzora lett. Ő alapította a Jet Propulsion Laboratory-t. Tudományos tanácsadóként segítette az amerikai légierőt, és munkája nagyban hozzájárult a modern repüléstechnika fejlődéséhez. Több díjat kapott, többek között kitüntették a National Medal of Science-szel. Nevéhez fűződik a Kármán-vonal elnevezés is, amely a világűr határát jelöli. Öröksége meghatározó a repülés- és űrkutatásban.

Az előadás második részében természetesen nem maradt el a matematikai háttér leírása. Komzsik Lajos bemutatta Kármán Tódor munkásságának egyik legnagyobb eredményét, az előadás címét is viselő, Kármán-örvénysort, amely matematikailag leírja, hogy az áramló folyadékba helyezett henger mögött keletkező örvények aszimmetrikusan és stabilan rendeződnek és a részleteket pontosan ki lehet számítani az akadály méretének és az áramlás sebességének a segítségével. Kármán munkája az áramlási jelenségek mélyebb megértését tette lehetővé. Az áramvonalak, a sebességprofilok és az örvényesség kapcsolatát vizsgálta, különösen a repülőgépszárnyak tekintetében. Megállapította, hogy a határréteg leválása a szárnyról csökkenti a felhajtóerőt, ami veszélyes átesést eredményezhet.

Az előadásban elhangzott, hogy a szuperszonikus repülés terén is kiemelkedőek voltak Kármán eredményei. Leírta a hangsebességet átlépő repülőgépek hangrobbanási jelenségét. Kifejlesztett egy speciális orrkúpot, amely csökkenti a légellenállást, és ma is használják szuperszonikus gépeken. Az előadás Kármán filozófiai megállapításával fejeződött be, mely szerint, amíg a tudósok a világot tanulmányozzák, addig a mérnökök új világokat teremtenek, ahogy ezt ő maga is megvalósította gazdag életművével.

Az előadás felvétele:

Be First to Comment

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük