Néha érdemes elgondolkozni azon, hogy hány féle módon lehet beleszaladni valamilyen nem várt helyzetbe, melyből nem mindig könnyű „kimászni”.
Néhány barátommal, mindenek előtt Zsólya Tibivel sokéves EPMSZ-es tapasztalataink alapján elhatároztuk, hogy kialakítunk egy (viszonylag) könnyen teleportálható (áttelepíthető) rendszert, mely segítségével online tudunk közvetíteni, rögzíteni előadásokat, vitákat, többszereplős eseményeket. A mobilitásra azért volt szükség, mert nem volt fix helye a közvetített összejöveteleknek. A Deák Ferenc téri evangélikus templom, a Díszterem, a „Kisterem” voltak a helyszínek, végül pedig az Evangélikus Múzeum mintaszerűen felújított előadója az épület pincéjében. Az eltelt kilenc év alatt érdekes előadásokkal, a szakmájuk legjobbjait reprezentáló előadókkal, találkoztunk. A főleg Horányi Özséb, Kamarás István, Kőszegi Ábel, Bibó István által szervezett előadások és fórumok, viták – úgy gondoljuk körtörténeti értékkel bírnak.
Közben, illetve ezzel párhuzamosan felmerült, hogy ezeket a tapasztalatokat máshol is fel lehet használni. Kisebb koncerteket, kiállításmegnyitókat, különböző előadásokat rögzítettünk itt a klubban és máshol. A folytatás az S4 volt, ahol régi ismerősünkkel, Zsigmond Balassával felvettünk – kísérletként – egy Albinoni próbát.
A koncert felvétel egy kicsit más mint a viták közvetítése. Vizuálisan kell követni a koncert folyamatát, jó ritmussal kiemelni az énekest, a szólt játszó hangszert, váltani a karmesterre, bemutatni a környezetet, esetleg a közönséget, váltani a vonósok, stb. csoportjára. És persze van itt még egy lényeges dolog, kiemelten fontos a felvett hang minősége, hiszen ezért járnak koncertre az emberek, ezt szeretnék később a felvételen ismét hallani.
A jó vizuális megjelenéshez a következők kellenek:
- Elég jó kamerák. 700 ezernél kezdődnek a valóban használhatók. Nekünk két 90 ezres és egy 300 ezres van. Szóval vadul pályázunk, hogy sikerüljön előre lépni.
- A kamera, ha nem áll mögötte egy használható, képzett operatőr, elég keveset ér.
- Nagyon fontos, hogy a kamerák képét a felvétel vezetője egyszerre lássa, és egy utasítórendszerrel tudja az operatőröket irányítani. Annál nincs kiábrándítóbb, mint amikor szerkesztésnél derül ki, hogy 3-4 kamera ugyanazt mutatja, vagy mindegyik rosszfelé mozog.
- Ha van pénzünk a technikára és hajlandók vagyunk áldozni rá, óriási segítséget jelent egy ATEM Mini Extreme ISO nevű ketyere, mely fantasztikus dolgokra képes. Párhuzamosan mutatja és rögzíti akár 8 kamera képét és a keverőből hozzáadott hangot – további rengeteg érdekes és hasznos szoláltatással.
- Az ATEM által rögzített iszonyú mennyiségű információt a DaVinci program komplett képes behúzni, és átszerkeszteni. Persze nem ingyen, egy 1.3 milliós szupergép kell hozzá, mely képes 8 darab, 60 fps-sel felvett film paralel kezelésére.
Na és a hangról… Zsólya Tibi és újabban Vajda Ágó segít megoldani ezt a számomra elég nehéz dolgot. Nem értek hozzá, nem is szívesen írok róla, de azért néhány tapasztalat:
- A mikrofonok és tartói nagyon zavaróak lehetnek a képen, bel kell kalkulálni a látványba, vagy el kell dugni őket.
- Nagyon kell ügyelni, hogy a felesleges hangok ne szűrődjenek bele a felvételbe. A zenéhez használt, egész teret vevőkkel ha egy konferenciát veszünk fel, behallatszódhat ha valaki az orra alatt belemorog, kommentálja a másik észrevételeit.
- Minden térnek más az akusztikája, nagy gödör lehet.
- Külön, kellemetlen műsor, ha felveszünk valamit, és közben hangosítani is kell. Okosan kell megválogatni a mikrofonokat…
- Nagyon klassz, ha például egy színházban van beépített kábelezés, kiállás – főleg ha megbízhatóan működik. Na, itt ebbe szaladtuk bele. Már a felvétel során derült ki, hogy az egyik kábel kontakthibás. Lett is belőle ramazúri. Bezzeg ha a sajátunkat használtuk volna…
Most valami ilyesmi lett az eredmény (tehát fél mikrofonnal):
Be First to Comment