A nálunk meglehetősen hosszúra sikeredett nyári szünet a végét járja, néhányan közületek talán már a sulira is gondolnak örömmel, vagy valami mással…
Évek óta nagy dilemma a matek oktatásban, hogy érdemes-e valamilyen matematikai szoftvert, segédet bevetni a tanulásba, tanításba? Elfogadható és megalapozott indokok vannak mindkét oldalon akár már egy kalkulátor tekintetében is. Most veszünk egy nagy levegőt, és fittyet hányva a pro és kontra érveknek, egy kicsit számítógép-pártiak leszünk. Bemelegítésként egy kis szellemi tornára hívunk benneteket augusztus 27-én szombaton délelőtt 10:00 órára a klubba.
Megismerkedünk a Derive nevű matematikai segéddel, mely a legtriviálisabb alapműveletektől mondjuk egy műegyetemi matek szigorlat anyagáig nagyon sok mindenre alkalmas. A lényege az, hogy nektek csak a matematikai modellt kell felállítanotok, a többi a Derive, illetve a számítógép dolga.
[box]
- Megbeszéljük, hogy kell használni a programot, hogy kell a matematikai műveleteket, egyenleteket, függvényeket, begépelni.
- Megmutatjuk, hogy tudtok függvényeket ábrázolni. Ha már sikerült felrajzolni, egy kis függvényvizsgálat sem fog ártani.
- Mi van, ha több függvényt rajzolunk fel, és azok gráfja metszi egymást?
- Ha már így belejöttünk, rajzoljunk fel, és forgassunk meg kétváltozós, három dimenziós (térbeli) függvényeket! (Ha kinyomtatjátok a gány macskakaparás helyett, akár a füzetetekbe is beragaszthatjátok. (Na jó, a macskakaparást visszavontam, ti bizonyára rendesen dolgoztok…)
- Gondoltátok, hogy ilyen egyszerű egy egyenletrendszer megoldása? (Vagy az eredményeitek ellenőrzése?)
- Ha még mindig bírjátok, deriválunk egy kicsit. Elfelejtettétek a deriválási szabályokat? A Derive a lépésenkénti üzemmódban megkeresi helyettetek (ezt követően persze illik megtanulni).
- Egy függvény határozott integráljának a kiszámítása egy általad megadott intervallum felett viccesen egyszerű a programmal. A Derive persze akkor sem fog kétségbeesni, ha egy függvény primitív függvényeit keresed. Tudod, a határozatlan integrál…
- Azt, hogy egyszerűsíteni, faktorálni, jobbról – balról – két oldalról határértéket számítani is lehet, azt már nem is mondom…
[/box]
Összefoglalva. Ha van kedved egy rövidke délelőttöt némi agytornára fordítani, akkor várunk szombaton. Nem árt ha már középiskolás vagy, de az sem baj, ha mondjuk nyugdíjas – mint e sorok írója – hátha lassabban szenilizálódsz a középiskolai emlékeidet felelevenítve :-)
Ja, még valami. Hogy ne érjen meglepetés, akár fel is készülhetsz, itt találsz egy leckét, esetleg tanulmányozd át. A program próbaváltozatát innen töltheted le. Hozhatsz notebook-ot, de nem fontos kivetítve beszélünk a programról, és közösen igyekszünk feladatokat megoldani.
Be First to Comment