Az ELTE hallgatói alkotta ELTEátrum Társulatát láttuk vendégül, akik Székely Csaba drámatrilógiájának (Bányavirág, Bányavakság, Bányavíz) első darabját, illetve annak átdolgozott változatát adták elő.
Őszintén szólva elég meredek gondolatnak tűnt a pinceklub – díszletként – szinte változatlan alkalmazása. (Te jó Isten, annyi piásüveg összegyűlt, hogy kapásból alkalmas egy alkoholista környezet prezentálására…)
A lényeg, hogy egy meglehetősen kiforrott előadást láttunk, sőt e sorok írója egyszerre kettőt is, hiszen a nézők létszámára tekintettel 18 és 20 órakor is volt egy-egy előadás.
A Bányavirág egy székely faluban játszódik, ahol a megélhetést biztosító bánya megszűnt, az ott lakók reménytelen helyzetüket jórészt ivászattal igyekeznek elviselhetővé tenni. Ilyen esetekben fontos hangsúlyt kapnak az érzelmek, a kapcsolatok, a nem mindig értelmes tenni akarás, a kötelességtudat, a megoldás kétségbeesett keresése.
A figyelmet, a feszültséget a nyomorúság és a (morbid) humor paradoxona tartja fenn az előadás során, mely egy laptopon lejátszott, jópofa videóval zárul ami visszazökkent a világunkba, illetve kiegyensúlyozott nyugodt, elfogadó stílusával talán éppen a perspektívát jelenti.
Írta: Székely Csaba
Átdolgozta és rendezte: Kertész Ákos
Előadta: ELTEátrum Társulat
Szereposztás:
Iván, a fiú – Görgényi Levente
Mihály, orvos – Tóth Péter
Ilonka, Iván féltestvére – Dunai Csilla
Irma, Illés felesége – Bevíz Sára
Illés, Iván szomszédja – Mató János
Az előadást lezáró videó a Társulat közös munkája
Bevezető zene: részlet David Bowie Lazarus című számából
A két előadást videóra rögzítettük és egy kicsit ügyetlenül (az óra 6, hol 8 órát mutat, stb.) összefésültük. Abban meg csak reménykedünk, hogy a David Bowie szám miatt a YT nem radírozza le a szerveréről…
Be First to Comment